Základní škola Hostouň okres Kladno

Plavecká výuka -info

Používání plaveckých brýlí

Věc: Používání plaveckých brýlí při výuce plavání dětí mateřských škol a žáků základních škol.

Podle rámcového vzdělávacího programu MŠMT je mezi předpoklady očekávaných výstupů adaptace na vodní prostředí, zvládnutí základních plaveckých dovedností a zvládnutí prvků sebezáchrany. Pro jejich zvládnutí je velmi důležitý i nácvik pohybu ve vodním prostředí bez plaveckých brýlí.

Proč nedoporučujeme používání plaveckých brýlí při předplavecké výuce dětí MŠ a základní plavecké výuce žáků základních škol shrnuji v následujícím "desateru"

  • Jednou ze základních plaveckých dovedností je adaptace a orientace ve vodě. Mezi tyto dovednosti se počítá i snášet nebo umět se vyrovnat s vodou v očích. Děti by se měly (i pro život) umět orientovat pod vodou i při rozostřeném vidění, které způsobuje přímý kontakt očí s vodou.
  • Jestliže se děti ve vodním prostředí pohybují bez brýlí přirozeně, jsou uvolněnější a lépe zvládají nenadálé situace.
  • Jestliže dítě, které je navyknuto na brýle, je nemá z nějakého důvodu na výuce, těžko se s touto situací vyrovnává, nezřídka panikaří a chová se jako neplavec.
  • Nepříjemné pocity při činnostech ve vodě bez plaveckých brýlí jsou pouze otázkou zvyku, respektive opětovného návyku ochranou zchoulostivělých očí.

41

  • Používání plaveckých brýlí znemožňuje návyk na vodu v očích. I jejich částečné používání velmi oddaluje osvojení této základní plavecké dovednosti.
  • Eventuelní podráždění očí při plavání bez brýlí nemá žádný trvalý vliv na jejich funkčnost Doba, frekvence i požadavky plavecké výuky nedráždí oči natolik, aby se během nedlouhé doby po plavání nedostaly opět do normálního stavu.
  • Žáci si neustále brýle během výuky buď sundávají z očí nebo upravují, což komplikuje plynulost výuky. Stejně tak komplikuje organizaci výuky doprovázejícím učitelům a instruktorům plavání - zejména nasazování, upravování, řešení ztrát, záměn atp.
  • Pořízení plaveckých brýlí prodražuje pro rodiče náklady na výuku plavání. Ztráta brýlí bývá psychicky nepříjemná jak pro dítě, tak pro rodiče.
  • žáci mnohdy používají tvarem nevhodné brýle, které nejsou kvalitní nebo unesedí" na jejich tvar obličeje. často jim do brýlí teče a tím se zvyšuje dráždění očí nebo vzhledem k velkému utažení gumy dochází k nadměrnému tlaku na okolí očí.
  • Často chodí děti s plaveckými brýlemi na očích již ze šatny nebo ze sprchy a při přecházení po bazénu, což omezuje jejich periferní vidění a může být příčinou úrazu.

Mgr. Svatava Králová, ředitelka Plavecké školy Medúza

Přílohy

Info -plavání

Informace pro rodice.pdf
Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 569 kB
Datum vložení: 28. 8. 2020 10:39
Datum poslední aktualizace: 28. 8. 2020 10:56
Autor:

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Ovoce do škol

Ovoce do škol

Mléko do škol

Mléko do škol

Recyklohraní

Recyklohraní

REALIZACE INVESTICE 3.2.3 NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY